HALDEX

  Haldex dört ayrı konuda faaliyet gösteren İsveç kökenli ve yaklaşık 1 Milyar USD' dan fazla cirosu (2005 verileri) ve 4600 civarında çalışanı olan büyük bir şirkettir.

  En büyük bölümlerden birisi olan fren sistemleri cironun % 59'luk kısmını oluşturmaktadır. Firma, tır - kamyon gibi ağır nakil araçları ve otobüsler için fren sistemleri imal etmektedir.

  İkinci büyük olan üretim kolu ise; ağır vasıta araçlar, endüstriyel araçlar ve motor endüstrisine yönelik hidrolik ekipmanlardır.

  Toplam ciro içinde %14'lük paya sahip olan kablo üretimi ise, otomobil ve ağır vasıta araçların motor kısmında kullanılan özel kabloları kapsamaktadır.

  AWD Sistemleri ise; 4x4 araçlar için elektronik kumandalı yön ve doğrultu kontrol sistemleri tasarlamakta ve üretmektedir.

  Türkiye temsilciliğini yürüttüğümüz Haldex Hidrolik; hidrolik kaldırma sistemleri, mobil araçlar için servo kontrol ve sürücü sistemleri (tarım ve yol inşaat makineleri, forklift, çalışma platformları vs..) üretmektedir. Ayrıca, bu bölüm içerisinde dizel motorlar için yakıt transfer pompaları, araçlar için EGR ve CCV sistemleri üretmektedir.

  Yaklaşık 175 Milyon USD (2005) ciroya sahip olan Haldex Hidrolik; 1920 den beri üretim yapmakta ve özellikle dişli pompa ve motorlar, ve küçük hidrolik paket üniteler üretmektedir. Ana üretim merkezleri İsveç, Almanya ve Amerika'dır.